Chozením proti (pod)zimní depresi

Miluji podzim i zimní večery. Miluji čas retrospekce a obracení se dovnitř. Miluje plynutí vlastní myslí a zážitky celého roku. Co ale dělat, když se mysl zasekne a vyděšeně se drží nějaké myšlenky, nechce ji pustit a my se plníme strachem, starostmi, nejistotou?

POTVŮRKA JMÉNEM ZIMNÍ KLID

Chladné počasí bez sluníčka a brzká tma nás čím dál tím dříve zahání dovnitř, do tepla pod deku, k čaji, ke knížce, k přemýšlení… Nacházíme se v krásném čase, kdy vše zpomaluje a zavírá se do sebe. Právě v tomto čase bychom ale měli být velmi bdělí a vnímaví ke svému tělu. Může se totiž jednoduše stát, že se zasekneme v jakési rutině, kterou nazýváme zimním odpočinkem. Je tomu ale opravdu tak?

Když se naše tělo fyzicky nehýbe a nedostává ani dostatek čerstvého vzduchu, který ho pročišťuje zevnitř, není se čemu divit, že začneme zahnívat.

V takovém klidu, kdy se hýbeme jen minimálně, protože se nám nechce a jde na nás zimní únava, kdy cíleně netrávíme čas venku na čerstvém vzduchu, se snadno zacyklíme, uvízneme v nějakém bodě ve své mysli a propadneme nepříjemným pocitům beznaděje, strachu, nejistoty a zbytečnosti.

JAK NA ZASEKNUTÍ MYSLI?

Je to až legrační jak jednoduchý lék se proti takovému zacyklení nabízí – má ale jeden háček: budete muset překonat pohodlnost, lenost a svou vlastní mysl, která se vás snaží přesvědčit, že to je přesně to, co dělat nemáte. A jaký to je lék?

Vyrazte do přírody a choďte.

Běžte, kam vás nohy ponesou, kam vás srdce zavolá. Procházejte se lesem, parkem, loukami či pěšinami v polích. Zachumlejte se do teplého kabátu, omotejte si šálu kolem krku a nasaďte si rukavice. A běžte. Běžte dál a dál, nespěchejte, ale ani se příliš nezastavujte. Důležitý je pohyb vpřed.

HRA K POSÍLENÍ SEBEDŮVĚRY

Když budete chtít, můžete si sami se sebou zahrát takovou malou hru, která posiluje sebedůvěru a důvěru vlastní intuici.

  • na místech, kde se cesta dělí, kde máte více možností, kam pokračovat, se krátce zastavte
  • zavřete si oči
  • třikrát se zhluboka nadechněte
  • prociťte, kam se vašemu tělu chce jít dál
  • poslechněte tento pocit a vyražte

Vaše nitro vás může vzít do těch nejnepravděpodobnějších míst. Budou to ale právě ta místa, kde se vám uleví, objevíte něco nového a získáte přesně to, co v danou chvíli potřebujete.

Vaše mysl bude křičet „nechej toho a běž už domů„, „čeká na tebe spousta práce, co to tady děláš za hlouposti“ nebo „neposlouchej ho, ta cesta určitě nikam nevede„. Nenechte se zmást – to jsou jenom strachy, které vám nechtějí dovolit změnit perspektivu a zažít něco nového.

Důvěřujte svému srdci, důvěřujte té cestě, která na vás působí otevřeně, a s důvěrou a láskou choďte klidně křížem krážem po světě. Uvidíte, o kolik bude domácí teplo a čaj lahodnější a přívětivější. A o kolik budete po takové procházce lehčí a svobodnější.

Květa Oakland
Jsem čarodějka odhodlaná měnit svět - nejdřív svůj a potom celý. Rozhodla jsem se žít naplno a sdílet svou cestu s ostatními,

Sdílím své každodenní postřehy >>, tvořím inspirativní videa >> a jinak jsem právě tam, kde je mě zrovna potřeba.

Více o mně se dozvíš tady>>
Komentáře