Komunikace jako tanec duší

Překonám svůj strach… celá se třesu, až na kost, a přesto si dovolím udělat ten odvážný krok… a po něm se třesu dvakrát tolik, zatímco hradba strachu padá s ránou k zemi.

Sedím na dece, na trávě u starobylého kostela. Vzduchem se nese třepetání holubích křídel, jemná vůně podzimního kvítí a po kůži mě hladí sluneční paprsky. Cítím se doma.

Ničím nerušena jsem v nejužším spojení s přírodou. Naslouchám světu kolem, užívám si čistotu této chvíle. Nořím se do vlastního nitra a napojuji se na nekonečný zdroj inspirace. Píšu. Tvořím.

Zaznamenávám jemné vnitřní dění, zachycuji obrazy a převádím jemněhmotné vjemy do hmoty. Jsem v sedmém nebi. Jsem doma. Cítím, jak souzním s okolím, navzájem se doplňujeme, přinášíme si, co je třeba. Jsme jedním.

Do mé hluboké rozjímavé idylky se kousek po kousku vkrádá cizí zvuk. Zvuk kol auta přijíždějící po štěrkové silnici. Otáčím hlavu a vnímám ho jako součást této chvíle. Patří sem stejně jako já. Naslouchám mu. Po chvíli auto zastaví před kostelem. Sedí v něm dvě dívky, nevystupují. Je opět ticho. Jen tohle místo a příroda.

Vracím se ke svému psaní, opět kloužu do vnitřního světa a dál se nechávám unášet proudem myšlenek – těžko říct čích. Po chvíli mě vytrhne podivný zvuk – dívky v autě si pustily hudbu. Z otevřených oken se ke mně line moderní rytmus, taneční rytmy. Přijímám je. Je těžší se soustředit na spojení se světem okolo, ale patří do té chvíle. Patří tam stejně jako já.

Uplyne jen pár minut a hudba se promění. Už to není vzpomínka na letní večery na plážích, jsou to tvrdé beaty a drsná, agresivní melodie elektra. Sílí, dívky se smějí a hudba je čím dál tím hlasitější.

Nemůžu se soustředit. Moje spojení pomalu vyprchává. Neslyším zvuky ptáků, větru ve stromech. Všechno je přebito rádiem. Cítím, jak se začínám rozpalovat. Není mi to příjemné, toužím po klidu, po souznění. Toužím po přírodě a čistém vnímání…

A tu ve mně vyvstává podivná otázka: mám právo požádat je, aby hudbu vypnuly?

Vždyť prostor je nás všech, patří sem stejně jako já. Zároveň však cítím, že když to nechám být, bude to pro mě jakýsi ústupem, přijdu o svůj prostor, uhnu. Když couvnu, nepůjde o vzájemný respekt – půjde o ústupek.

A pak si to najednou uvědomuji: tohle je místo pro komunikaci. Nejde o to, kdo je v právu, jde o vyslovení potřeb. Nenutím je tím k ničemu, samy se mohou rozhodnout, jak s mou prosbou naloží. Proč se tedy zastavit a ani ji nevyslovit?

Právě proto, že prostor sdílíme a jsme v něm všechny, právě proto máme právo říct, co potřebujeme. A máme právo svobodně se rozhodnout. O tom je komunikace – je to prostor, kde duše tančí. Jde o přijímání a dávání nabídek, o doplňování se. Patří do ní malinko drzosti a radosti, jiskření mezi dvěma póly. Je to projev nás samotných, projevení se ve světě. Hledání rovnováhy mezi já a ty, vytváření vyrovnaného prostoru pro všechny.

Nebojme se tedy sebevyjádření – bez komunikačního jiskření je náš život plochý a nekompromisní. Pojďme do diskuze, pojďme vyslovovat své domněnky a přání. Naučme se přesně a laskavě formulovat, co chceme druhému sdělit, naplňme svá slova úctou – k sobě i k druhým. Naučme se otevřeně a s láskou naslouchat a následně komunikovat tak, abychom všichni byli ve společném prostoru spokojeni.

To je umění života s druhými. To je jeho výzva.

A jak to máš ty?

Je pro tebe jednoduché vyslovit, co si přeješ nebo máš pocit, že ti to nepřísluší? Poděl se se mnou o své pocity a vhledy třeba dole v komentářích.

Květa Oakland
Jsem čarodějka odhodlaná měnit svět - nejdřív svůj a potom celý. Rozhodla jsem se žít naplno a sdílet svou cestu s ostatními,

Sdílím své každodenní postřehy >>, tvořím inspirativní videa >> a jinak jsem právě tam, kde je mě zrovna potřeba.

Více o mně se dozvíš tady>>
Komentáře