Kouzlo poezie aneb Proč číst básně?

KDY JSTE NAPOSLEDLI ČETLI BÁSEŇ?
VE ŠKOLNÍ LAVICI? U KOSTELA? V REKLAMĚ? DĚTEM?

Často zapomínám, že pro mnohé jsou básně věcí minulou patřící Shakespearovi, Nezvalovi či Baudelairovi. Často zapomínám, protože mě hlas poezie provází neustále a odemyká mi jedny dveře za druhými.

Když jsem se rozhodla začít publikovat své básně veřejně (především vydat sbírku Temné noci duše), začala jsem cítit, že mě čeká poutavý úkol: vysvětlit člověku jednadvacátého století, proč by měl právě u básní trávit svůj čas, kterého má pořád tak málo.

Lámala jsem si dlouho hlavu, hledala jsem formulace slov a myšlenek, které by byly rychle a jasně srozumitelné… ale nedařilo se mi to.

S nezdarem ale přišlo nové uvědomění: vysvětlit něco tak hlubokého jako je poezie, něco tak obsáhlého, že pro to slova neexistují, vysvětlit to krátce a jasně, aby to každý pochopil – to není potřeba.

Nechci mluvit k masám a přesvědčovat je o kouzlu rýmů a slov. Promlouvám k těm, které slova v básních samy volají. K těm, kteří slyší šumění věků a cítí, že je ve světě ukryto mnohem více, než je zatím lidem známo.

K těm, kteří chtějí sami zkoumat a vnímat skrze básně – nástroj, který od nepaměti pomáhá lidem proklouznout do tajných míst jejich myslí a propojit svět duše se světem fyzickým.

Pokud tě tato cesta volá, vítej mezi bardy! Objímám tě a srdečně tě zvu ke tvoření, společnému propojení a počtení v knize básní z hlubin mé duše – najdeš ji tady >>

TIP PRO TEBE:

Začti se do jakékoliv básně, co tě volá, a nechej se jí vést. Všímej si, jaká slova tě zaujala, jak na tebe působila, co v tobě vzbudila.

A za tímto pocitem se vydej – namaluj ho, popiš nebo využíj ve své vlastní básni. Ponoř se do něj a poznáš další kousek sebe sama.

 

 

Květa Oakland
Jsem čarodějka odhodlaná měnit svět - nejdřív svůj a potom celý. Rozhodla jsem se žít naplno a sdílet svou cestu s ostatními,

Sdílím své každodenní postřehy >>, tvořím inspirativní videa >> a jinak jsem právě tam, kde je mě zrovna potřeba.

Více o mně se dozvíš tady>>
Komentáře