Z deníku #2 – Česání vlasů leknínu

Po tom, co jsem strávila krásnou chvíli se sněženkami, jsem se rozhodla vyčistit jezírko.

Koukala jsem na něj už na podzim, kdy bylo plné leknínů, a když jsem se ho tehdy snažila čistit, vůbec to nešlo – zdálo se, že celá voda je propletená kořeny. Nechtěla jsem rostlině ublížit, a tak jsem ho nechala být.

Přes podzim do něj napadala fůra listů a taky tam žije stovka (aspoň) šneků. Mám z nich trochu strach, vypadá to, že se nejspíš přemnožili. Teď po zimě jich dost ubylo, tak uvidíme. Každopádně se jim moc líbí v kořenech leknínů, takže bylo jezírko jeden velký chuchvalec ulit a tenkých kořenů.

Po zimě ubylo vody a lekníny se ještě neobnovily, takže je ideální čas vodu pročistit. Vzala jsem hrábě, začala ze dna jezírka vytahovat kupy tlejícího listí a dávala jsem pozor, abych všechny šneky vrátila zpátky do vody.

Už po pár prvních hromádkách vytaženého bahnitého nánosu jsem cítila, jak voda začíná dýchat.

Ulevovalo se jí, otvírala se. Šneci se pokorně odlepili od stěn a začali plavat na hladině, aby mi ulehčili práci. Bylo to nádherné. Vnímala jsem, jak mohu svou prací přírodu nadlehčit.

Dávala jsem si pozor, abych nepoškodila kořenový systém leknínu, snažila jsem se mu vyhýbat a nabírat jen listí. Zdálo se ale, že začíná dýchat spolu s vodou, a čím více jsem vytáhla nánosu ze dna jezírka, tím víc zářil. Už jsou na něm připravené první načervenalé lístky.

Pak ke mě leknín promluvil. Řekl mi, že se nemusím bát, že mu nemohu ublížit, a že potřebuje uvolnit své kořeny, aby nabral novou sílu a mohl růst. Požádal mě, abych mu rozčesala jeho dlouhé vlasy z jemných, bílých kořínků, vypletla z nich všechny prázdné ulity a nanesené listí.

A tak jsem česala a s každým dalším tahem jsem rozplétala dlouhé vlasy nádherného leknínu, vytahovala z nich všechnu zátěž minulého roku a osvobozovala jej k novému znovuzrození.

Jak příznačné o Velikonocích – no ne?

Květa Oakland
Jsem čarodějka odhodlaná měnit svět - nejdřív svůj a potom celý. Rozhodla jsem se žít naplno a sdílet svou cestu s ostatními,

Sdílím své každodenní postřehy >>, tvořím inspirativní videa >> a jinak jsem právě tam, kde je mě zrovna potřeba.

Více o mně se dozvíš tady>>
Komentáře